Kiedy rozliczyć fakturę korygującą in minus: na bieżąco, czy w dacie pierwotnego zdarzenia
Podatnik powinien rozliczyć faktury korygujące in minus w rozliczeniu za miesiąc ich wystawienia. Są to faktury bez wykazanej stawki i kwoty podatku – nie ma więc obaw, że podatnik zbyt wcześnie obniży daninę należną fiskusowi.
∑ Prowadzimy kursy językowe. Są to czynności zwolnione od VAT (zw). Na udokumentowanie sprzedaży każdorazowo wystawiamy faktury. Zdarza się, że po wystawieniu faktury musimy wystawić fakturę korygującą in minus. W jakim momencie należy rozliczyć taką fakturę w pliku JPK_V7M? Na bieżąco w momencie wystawienia faktury korygującej czy też wstecz, tj. w momencie powstania obowiązku podatkowego (w dacie pierwotnie rozliczonej sprzedaży)?
Odpowiedź na zadane pytanie nie wynika wprost z literalnego brzmienia przepisów. Stosując jednak wykładnię celowościową można uznać za prawidłowe i zasadne rozliczanie takich korekt na bieżąco w miesiącu ich wystawienia.
Zgodnie z art. 29a ust. 13 oraz 14 ustawy o VAT, w przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1–3 (opusty, obniżki, zwrot towarów czy też zwrot zaliczek; pomyłki), obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta